teisipäev, 31. märts 2020

Hautatud veisesüda

Veisesüda on üks tugev tükk, huvitav liha, kuna ta on teistest lihadest-rupskitest tuntavalt erinev, selline struktuuriga ja konkreetne. Õigesti valmistades ei tähenda see aga tuimust või sitkust.
Mina olen südant nii grillinud kui toorelt tartarina söönud. Grillides tahab süda kiiret valusat tuld ja seest roosaks jätmist, nagu veiseliha ikka, tartarina piisab noaga peeneks hakkimisest, jääb tavalisest lihast hoopis erinev tartar.
Nüüd aga hautisest:
Puhasta ja viiluta süda, see tundub aeganõudev, aga tööd kiirendab kui mitte eriti nokitseda vaid suhteliselt julmalt kõik vähegi sitkusekahtlusega eemaldada. Pisut raiskab, aga närvid jäävad alles.
Maitsestamine on muidugi maitse asi, mina panin koos südamega hautamispotti soola, pipart, loorberit, purgi purustatud tomateid, pea küüslauku, tilga õli ja soru punast veini. Pott läks 220 kraadini eelsoojendatud ahju, siis kohe temperatuur 130 kraadi peale ja neli tundi.
Kõrvale sobib kartulipüree või riis ja hea saialine, millega kastet süüa.
Ettevalmistatud ja maitsestatud veisesüda
Hautis nagu ikka, mittefotogeeniline aga maitsev
Valmib südame tartar, maitseks sool, pipar, balsamico kreem, šalottsibul ja kapparid, kindlasti teha noaga, mitte hakklihamasinaga, noaga jääb hea konkreetne tekstuur

laupäev, 14. märts 2020

Aasta esimene grill, mõned ideed suveks

Kuna talve peaaegu ei olnudki, siis selle aasta esimene grill sai teoks märtsi alguses. Mitte et grillimisest oleks vähe kirjutatud, aga mõne mitte just kõige igapäevasema idee julgen siiski pakkuda, eriti just neile kes tahaks poešašlõkist ja kanast keefiris sammukese edasi astuda.
Sel aastal siis esimeseks kuumaks aetud grilliks roheline muna ja söökideks lõhe, vutid, maks, soolapeekon ja juurviljad. Kogu kaup Nõmme ja Balti jaama turgudelt.
Antud toidud eeldavadki kas muna või mõnda muud kaanega grilli millel on ka termomeeter ja mis võimaldab stabiilset temperatuuri hoida. Saab ka muidu, aga munaga on mugavam.
Lõhe - puhastatud fileele maitseks ainult sool - valge pipar - till. Filee asetada eelnevalt leotatud lauajupil munasse kaane alla 150 kraadi juurde 45-ks minutiks. Sütele visata suitsumeki tarbeks ka paar õunapuuklotsi. Või leppa.
Juurviljad - värske kartul, porgand jne, eelnevalt restil kergelt grillimaitse juurde röstida, siis koos õli, või, tilli ja soolaga fooliumisse ja koos lõhega munasse (munna?) Voila! Serveerida kastmega mis koosneb karulaugust, õlist ja soolast.
Ettevalmistatud lõhe
Lõhe ja juurviljad koos valmis
Vutid - Eelnevalt 3-4 tundi soolvees, siis kuivaks, koivad kokku kas sidudes või läbi üksteise pistes (pildilt saab ehk aru) ja 300, ei ole viga, ongi nii suurt kuumust vaja, 300 kraadi juures 14 minutit kaane all. 7 minutit, siis keerata ja jälle 7 minutit. Siin ei ole nalja, lind on õrn ja väike, taimer käima.
Maks - soovitavalt lihaveise oma. Maitsestada soola-pipra-suhkruga, 1,5-2cm paksused viilud ja lahtisel grillil mis nii kuum kui kannatab. Minut ühelt ja minut teiselt poolt.
Ettevalmistatud maks ja vutid
Soolapeekon - 3-4 päeva soolas, 3 tundi 120 kraadi juures kaane all, suitsumaitseks mõned õunapuuklotsid sütele.
Soolapeekon
Kokkuvõttes - igati esinduslik menüü, samas ei ole selline tüüpiline "söön ennast ägisema ja joon kasti õlut kõrvale" toit. Pigem tasuks küünitada ülemise riiuli veinide poole.